Pomníček obětí násilností při ukrajinských protestech

23. února 2014 v 18:28 | Kateřina Š. |  Jakože reportáže
Jako naprostou většinu fotografií na mém blogu jsem fotila já a chtěla bych vás proto požádat, aby jste je bez uvedení zdroje nekopírovali. Děkuji.
__________________________________
Protesty na Ukrajině, jak jistě víte, trvají už od listopadu minulého roku. Příčinou bylo to, že Ukrajina odmítla podepsat dohodu s Evropskou unií a naopak se přiklonila ke spolupráci s Ruskem. Protestující mimo jiné požadují i odstup prezidenta Viktora Janukoviče.
Protože podrobnými zprávami, co se děje v Ukrajině jsme zásobnováni každý den, považuji sepisování těchto informací za bezpředmětné.
Kromě podání skrovného množství fotografií bych v tomto článku ráda skrovně vyjádřila svůj názor. Protože jsem obyčejná holka, která se v pletichách či politice zatím příliš nevyzná, očekávejte na následujících řádcích spíše ,,lidský rozměr".

Fotografie na konci článku jsem pořídila v sobotu 22.2.2014. Zachycují pomníček pro ukrajinské oběti, který vytvořili jejich krajané žijící u nás. Je od 19.2.2014 umístěn v Karlově ulici v Praze.
Fotila jsem takřka za běhu, běžela jsem z metra do Karlovy ulice a zase zpět, abych stihla přednášku. Za kvalitu snímků proto bohužel nemůžu ručit.

V mém okolí se o událostech na Ukrajině mluví docela často. Zajímají se o ně především moji spolužáci, kteří si nejednou pouštěli na noteboocích ,,videa z akce" a lapali po dechu. Lapání po dechu byl však také jediný kloudný názor, který jsem od nich slyšela. Všichni o tom hodně mluví, ale nikdo není schopný říct, co si myslí. Stejná situace panuje překvapivě i na internetu (pokud si odmyslíme články z běžných médií).
Velice mě například překvapil názor, že v Kyjevě nedemonstrují obyčejní lidé, ale demonstranti zaplacení opozicí. Tento fakt bude tvořit hlavního protivníka mého proslovu.
Štve mě totiž, že jakákoli snaha bývá po zásluze potrestána. Zvláštně mě to mrzí v českých podmínkách, kde Neonacisté jsou skoro jediní, kdo nesedí na zadku a vyjdou do ulic. Události na Ukrajině paušalizují i běžní lidé, kteří toho neví o moc víc než já, ale mluví dlouho a berou se hrozně vážně.
Totiž, s tím podplácením - nevím, kdo by kvůli jakékoli peněžní částce riskoval život. Kdo by tvrdnul měsíce na ulici.
Tak trošku se mi zdá, že myslet si - bez podkladů - tuto věc jenom svědčí o nízkosti toho, kdo se za ní staví. Dýchá z toho lenost a placatost myšlení, neušlechtilá duše, která není schopná bojovat za lepší podmínky. Abych byla přesnější, tak je to jako když si neumíte představit zachránit tonoucího psa (protože zvíře by vám za to nestálo). Když pak takové video vidíte a myslíte si, že to někdo udělal pro pro image, pravděpodobně byste to ze stejných důvodů udělali i vy.
Někteří Češi mají prostě placaté zadky a když se někdo pokusí o změnu, raději ho shodí.

Na závěr opět brousím hroty . Nepopírám, že se podplácení při demonstracích nemůže dít. Zatím jsem však neslyšela nic, co by mě o tom přesvědčilo. Myslím si proto, že tvrdit takovou věc z bezpečí domova a shazovat tak snahu o zlepšení je hloupé.
V mém okolí však Ukrajině fandí se mnou. Proto - hodně štěstí, Ukrajino!

A nyní pár slíbených fotografií:

Součástí pietního místa jsou i fotografie padlých demonstrantů.

,,Odedneška už nebojujeme jen za to stát se součástí Evropy. Bojujeme za záchranu Ukrajiny."

Místo působilo velice emotivně. I proto jsem ráda, že jsem mohla skromně přispět svojí svíčkou.

Kateřina Š.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama