Charakteristika živých soustav

11. března 2014 v 15:41 | Kateřina Š. |  Biologie
Charakteristika živých soustav zahrnuje vlastnosti společné všem organismům (od nejjedodušších po nejsložitější).
Tyto vlastnosti jsou:

1) PŘÍTOMNOST NUKLEOVÝCH KYSELIN A PROTEINŮ
Nukleové kyseliny a proteiny jsou hlavní složky všech živých soustav. Zajišťují základní životní děje - METABOLIZMUS a SAMOSTANÉ ROZMNOŽOVÁNÍ (neboli AUTOREPRODUKCI).
Mezi NK a proteiny se pro tyto účely vyvinuly nejrůznější vztahy:
• Nukleové kyseliny obsahují genetickou infromaci. Zajišťují její přenos při reprodukci a také při syntéze molekuk proteinů.
• Proteiny působí katalyticky jako enzymy na svou vlastní syntézu a také na syntézu nukleových kyselin.
Živé soustavy se proto označují jako NUKLEOPROTEINOVÉ.


2) ORGANIZACE A USPOŘÁDÁNÍ ŽIVÝCH SOUSTAV
Všechny živé soustavy jsou stupňovitě uspořádané. Znamená to, že:
• atomy jsou uspořádány do molekul → molekuly do makromolekul (např. proteiny a nukleové kyseliny) → makromolekuly do nadmolekulárních komplexů → nadmolekulární komplexy do buněčných organel
• buňka je soustava organel → tkáň je soustava buněk → orgán je soustava tkání → orgánová soustava je soustava orgánů → mnohobuněčný organismus je složený ze soustav orgánů

3) ORGANISMUS JE OTEVŘENÁ SOUSTAVA
Znamená to, že si vyměňuje látky, energii a informace s okolím. Organismy musí udržovat ustálený (STACIONÁRNÍ) stav své struktury a organizace. To je uskutečňováno třemi toky: TOKEM LÁTEK, TOKEM ENERGIE a TOKEM INFORMACÍ.
• TOK LÁTEK - zahrnuje příjem látek živou soustavou, jejich energetické přeměny, syntézU látek nových, štěpení látek a nakonec jejich výdej
• TOK ENERGIE - zahrnuje neustálý příjem energie živou soustavou, její přeměny v energii volnou, výdej neupotřebitelné energie ve formě tepla nebo chemických látek s nižším obsahem energie. Při přeměnách energie se její část mění v teplo → je nutný neustálý příjem energie z okolí, aby bylo možné konat práci. Organismus má také tendenci snižovat vlastní entropii - bojuje proti ní hromaděním (vázáním) energie.
• TOK INFORMACÍ - zahrnuje všechny procesy spojené s přenosem informací a jejich přeměnami. Informace jsou potřebné pro udržení organizace živé soustavy, např. nformace pro tvorbu proteinů jsou uloženy v nukleových kyselinách.
Organismus má s okolím tzv. informační vztahy - reguluje své chování podle informací z okolí.

4) AUTOREGULACE (neboli SAMOREGULACE)
Znamená to, že všechny pochody v živých organismech jsou regulovány - v závislosti na vnějším prostředí - systémem zpětných vazeb nebo jinými mechanismy.

5) METABOLISMUS
Metabolismus je souhrn všech enzymových reakcí, které probíhají uvnitř živých soustav. Zajišťuje přeměnu látek a energií. Mezi nejdůležitější metabolické procesy patří syntéza nukleových kyselin a proteinů (hlavní složky živé soustavy, viz výše).

6) AUTOREPRODUKCE A SCHOPNOST VYVÍJET SE
Rozlišujeme ONTOGENEZI (individuální vývoj, vývoj během života jedince) a FYLOGENEZI (vývoj druhu).

Zdroje informací: WikiSkripta a kniha Nový přehled biologie (Scientia, 2003)

Kateřina Š.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama