Hovory ze země Veg

6. dubna 2014 v 21:10 | Kateřina Štiblická |  Jakože reportáže
Žijeme na horké půdě. Konkrétně na půdě, která zdá se stále není připravena přijmout nové názory, nové koncepty nebo celý nový životní styl. Tento článek pojednává o vegetariánství a veganství. Zatím netradičních životních stylech, či chcete-li filozofiích, které se bůhvíproč nesetkávají vždy s kladnými reakcemi.
Rozhodila jsem sítě do různých stran a ptala se různých lidí, vegetariánů či veganů, na pár otázek. Zajímaly mě věci, které si spousta lidí není ochotna ani vyslechnout či o nich dokonce popřemýšlet. Doufám proto, že tato forma sdělení bude účinnější a otevře cestu oběma stranám.

Otázky byly následující:
1) Co Vás k vegetariánství/veganství přivedlo?
2) Co si myslíte o naší masožravé společnosti, případně o takových lidech ve svém okolí?
3) Proč jste vegan/vegetarián a ne vegetarián/vegan?
4) S jakými reakcemi ostatních se setkáváte?
5) Máte pocit, že svým postojem měníte svět?

A dotazovaní?
Péťa - student, filosof života, vášnivý čtenář, příležitostný horolezec a obdivovatel Járy Duška, vegetarián
Eva - pro mnoho lidí již známá Kuchařka ze Svatojánu*, umělkyně nejen v kuchyni a vegetariánka od roku 1996
Zdeněk - student a sportovec (aktivně se věnuje parkouru), vegan

A teď již slibované odpovědi...

Péťa

1) Co Vás k vegetariánství/veganství přivedlo?
Nejspíš hledání cesty k sobě samému. Asi rok jsem se o vegetariánství zajímal - četl články a pouštěl si videa na internetu. Jedno video ve mně zanechalo obzvlášť hluboký dojem a to přednáška Gary Yourofského o veganství**. Argumenty, které předkládal byly hluboké ve své pravdě. Uvědomil jsem si, že nechci přehlížet pravdu, když jím maso. Jednoho dne jsem se rozhodl ho přestat jíst. Nedaří se mi to úplně, ale i tak jsem rád, že se na utrpení podílím minimálně.

2) Co si myslíte o naší masožravé společnosti, případně o takových lidech ve svém okolí?
Já sám jsem maso miloval a užíval ho v hojné míře a tak vím jaké to je z jejich strany. I proto nechci nikomu radit a odsuzovat ho za to, že jí maso. Snažím se uvědomit si, že nejsem lepší, než oni. Jen sem zvolil svojí vlastní cestu. Myslím, že je to každého svobodná volba co bude jíst a musí si k takovýmto rozhodnutím dojít sám. Jedině tak to bude upřímné, opravdové a trvalé.

3) Proč jste vegan/vegetarián a ne vegetarián/vegan?
S veganstvím zatím jen experimentuji a snažím se, se na něho naladit. Zprvu jsem si myslel, že vynechání masa je konečná cesta. Pak jsem se, ale dozvěděl od G.Yourofského o procesu, který probíhá, než se mléko dostane na můj stůl. Způsob získávání komerčního masa je Osvětim a způsob získávání mléka Gulag. Mrzí mě, že spoustu lidí nemá všechny informace aby se rozhodli pít/nepít mléko. Myslím, že kdyby všichni lidé věděli, že kravám je po porodu odebíráno telátko a že mléko, které pijí je určeno jemu, tak by se rozhodli jinak. Veganem zatím nejsem, protože nahradit ve stravě sýry, mléko a vejce je pro mě zatím obtížné a to jak prakticky, tak ekonomicky. Zatím se tedy snažím je omezit a uvědomovat si co způsobuji, tím že si je kupuji.

4) S jakými reakcemi ostatních se setkáváte?
Reakce jsou různé. Nezaměřuji se na kladné reakce (každý může mít svůj názor), ale na reakce, kdy lidé o této věci přemýšlí do hloubky a nejsou omezeni předsudky. Často, když slyším negativní reakce a věty typu, že člověk je masožravec, jíst maso je zdravé atd. Pozoruji, že z lidí nemluví rozum, ale zvyk a lenost se dostat k podstatě problému. Velmi často se setkávám s tím, že se mě někdo zeptá jestli jsem vegetarián. Odpovím, že ano. Pak se mě zeptá jestli vůbec nejím maso. A když mu povím, že jednou za čas sním kousek masa, tak se zatváří vítězoslavně a odvětí ,,jo, tak to jo", a je na něm vidět, jak se mu ulevilo. A často cítím, jak se tím u toho druhého snížila závažnost tohoto problému. Pro mě je to nepochopení podstaty vegetariánství. Pro mě je vegetariánství o tom, co nejméně se podílet na utrpení. Kdo vynechá jeden den bez masa je to lepší než nic. Kdo dva lepší než jeden.

5) Máte pocit, že svým postojem měníte svět?
Myslím, že člověk mění svět každým skutkem, který vykoná. A myslím, že čím méně způsobí utrpení, tím bude jeho život smysluplnější. Jeden z nejhloupějších předsudků je, že když si to maso nekoupím já, koupí si ho někdo jiný nebo ho supermarket vyhodí. Já osobně neovlivním, kolik zvířat zabijí a kolik masa si kdo koupíte. Odmítám se podílet na něčem o čem si myslím, že to není správné.

Eva

1) Co Vás k vegetariánství/veganství přivedlo?
K rozhodnutí jsem dozrávala, jako asi každý vegetarián nebo vegan a posledním impulsem byla chvíle, kdy mi pod okny během přípravy oběda projel náklaďák s klecemi, plný selat. To bylo někdy v roce 1996 nebo 1997. V tom okamžiku jsem si uvědomila, že jíst zvířata je strašná a špatná věc. A že jíst zvířata je pro mě stejné, jako bych jedla lidi.

2) Co si myslíte o naší masožravé společnosti, případně o takových lidech ve svém okolí?
Myslím si, že jsme kdysi dávno, před mnoha tisíci lety, udělali nějakou osudovou chybu a zapomněli, že zvířata jsou naši přátelé a pomocníci a že je máme chránit a ne zabíjet a jíst. A od té doby to s námi jde z kopce.

3) Proč jste vegan/vegetarián a ne vegetarián/vegan?
K veganství směřuji postupně a není to pro mě tak direktivní jako nejíst maso. Vajíčka máme od vlastních slepiček, které nezabíjíme, necháváme je dožít. Mléko, tvaroh a máslo máme od malého farmáře, který má krávy venku na pastvě a telata jim neodebírá, takže prodává přebytky toho, co telata nevypijí. Jogurty kupujeme od pojízdné prodejny farmy Mejsnar. Mléčné výrobky v běžné obchodní síti takřka nekupujeme, je to naprosto výjimečná situace, kdy koupím třeba zakysanou smetanu. Ale vím, kde mám rezervy, samozřejmě, nevymlouvám se na nic.

4) S jakými reakcemi ostatních se setkáváte?
To přece nemusím psát, to známe všichni dobře. Od vědecky podloženého nesouhlasu se zdůrazněním zdravotních rizik až po sarkasmus a zesměšňování. Ale někteří lidé poslouchají, co říkám a dokonce se zdá, že nad tím uvažují. Takže nejsem úplný pesimista.

5) Máte pocit, že svým postojem měníte svět?
Ano, samozřejmě, to děláme přece všichni.

Zdeněk

1) Co Vás k vegetariánství/veganství přivedlo?
Nejdříve jsem četl knihu jménem Cesta pokojného bojovníka, tam přestala hlavní postava jíst maso z důvodu zvětšení kapacity životní energie. Tam jsme o tom poprvé slyšel a začínal se o to zajímat, pročetl jsem pár diskuzí, podíval se na několik dokumentů a přečetl pár dalších knih, jako např. Celestýnské proroctví, Čtyři dohody atk, ať se zdá či ne, i tyhle knížky s tím mají kde co společné. Ovšem nejvíce mě uchvátil film Dokonalá zeleň, při které jsem jedl svůj poslední biftek. Díky tomu všemu, jsem se stal zatím vegetariánem. Později přišla Garyho přednáška** a já věděl, že i tohle se musí změnit:) Moje cíle jsou jasné, jsem člověk, který nerad dělá věci zbytečně. Když nemusím maso jít, tak ho jíst nebudu. Proč bych měl kvůli své sobecké chuti někomu ubližovat?.. jak s tím může člověk žít?

2) Co si myslíte o naší masožravé společnosti, případně o takových lidech ve svém okolí?
Miluju výrok jednoho svého kamaráda "respektuju, že Zděnda nejí maso a on respektuje, že my ho jíme"... ne! Nerespektuji ani jedinného masožravce a proč? ... jsou to sobečtí lidé, kteří jen kvůli vlastním požitkům koukají a působí utrpení jiným, živým tvorům lidé by si měli více zjistit o stravování. Dokonce bych něco takového zavdal jako předmět do ZŠ

3) Proč jste vegan/vegetarián a ne vegetarián/vegan?
Když člověk začne být vegetarián, začne hledat důvody proč jí mléčné výrobky a vajíčka... ani jeden nenachází, proto.

4) S jakými reakcemi ostatních se setkáváte?
Klidným i bouřlivými, například moje matka bere můj názor jako nenormální, rozhodla se ho respektovat, ale když jí o tom chci něco povědět, okamžitě se ohradí a nechce o tom nic slyšet. K této věci je uzavřená a to je asi věc, kterou na světě nejvíce nesnáším.

5) Máte pocit, že svým postojem měníte svět?
Určitě:) jedna matematická disciplína jednou dokázala, že pokud chcete něco změnit, musíte začít u sebe. Líbí se mi také výrok " i o kapku vody stoupne moře". Rozhodně se cítím skvěle po pocitové stránce a jsem š'ťastný, že díky mě je aspoň jednomu zvířeti na světě lépe.

__________________________
* Kuchařku ze Svatojánu najdete na facebooku (pod jménem Kuchařka ze Svatojánu) - je zde spousta úžasných receptů nejen pro vegetariány a vegany (bezmasé)
**Pokud by vás zajímala několikrát zmíněná přednáška Garygo Yourofskyho, naleznete ji zde.

Kateřina Š.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 7. dubna 2014 v 6:57 | Reagovat

Děkuju za tenhle článek. Já osobně se vegetariánem stát nehodlám, obávám se, že jsem na to příliš velký sobec, nicméně jsem ráda, že jsem si mohla poslechnout jejich argumenty. :)

2 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 8:05 | Reagovat

Já děkuju za názor a za to, že mám pocit, že má můj článek smysl... díky!

3 Lenka Lenka | 7. dubna 2014 v 13:08 | Reagovat

Dcera se sama rozhodla, že přestane jíst maso. Nemám s tím problém, taky moc maso nemusím. Je ještě ve vývinu, takže pouze kontroluji dostatek živin, jinak je to její volba. Občas si kousek dá, většinou u táty, který to nepobral a tam prostě musí. Pošlu jí odkaz na tento blog. :-)

4 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 13:13 | Reagovat

[3]: Jste úžasná - takhle by se měl zachovat každý rodič .
A s odkazem - pokud myslíte, že to bude užitečné, budu moc ráda! :-) 8-)

5 Dagmar Dagmar | E-mail | 7. dubna 2014 v 13:45 | Reagovat

Já jsem 100% vegan asi 12 let a myslím, že to nejvíc, co to člověku přinese, je očista duše od agrese, jakási lehkost a uvědomění si blízkosti přírody a lásky k ní. To musím říct, že cítím skoro až hmatatelně. Myslím, že masožravectví souvisí s mírou agrese v nás. Jinak děkuji za tenhle článek, otázky k zamyšlení jsou zajímavé i pro mě.

6 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 18:10 | Reagovat

[5]:Děkuji za názor.
O spojení agrese s masem jsem nikdy neuvažovala, i když se to vlastně zdá zjevné.

7 Žaneta Žaneta | E-mail | 7. dubna 2014 v 20:24 | Reagovat

[5]: Nedomnívám se, že by to spojení bylo tak jednoznačné a přímočaré. Aneb jsou soucitné bytosti, které si v klidu občas maso dají a naopak.
Pouhé vynechání masa z jídelníčku dle mého názoru z nikoho empatickou bytost neudělá.

8 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 20:41 | Reagovat

[7]: energeticky - lidé, kteří žijí ,,zemsky", potřebují více masa v potravě, než ,,éterické" bytosti.

9 petr petr | 7. dubna 2014 v 21:01 | Reagovat

Hitler byl vegetarián :-D

10 Žaneta Žaneta | E-mail | 7. dubna 2014 v 21:01 | Reagovat

[8]: Takto paušálně to neumím posoudit. Motivace (ne)vegetariánů jsou různé. A mimo jiné okolnosti záleží i na místě, kde se člověk narodí (zda je v kraji, kde je dostatek alternativ k masu).
Každopádně jsem toho názoru, že každý má právo si zvolit svůj stravovací systém a nikomu nepřísluší ho za to jakkoliv soudit (nebo odsuzovat).

11 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 21:04 | Reagovat

[10]: Asi to z článku nebylo tak patrné, ale jeho cílem nebylo odsuzovat jedny nebo druhé. Není proto důvod kalit čisté vody a čepýřit se.
Jinak máte samozřejmě pravdu.

12 Žaneta Žaneta | E-mail | 7. dubna 2014 v 21:04 | Reagovat

[9]: A Jeho Svatost Dalajlama není ;-)

13 Žaneta Žaneta | E-mail | 7. dubna 2014 v 21:09 | Reagovat

[11]: Já se nečepýřím, nebojte. :-)
Naopak, článek spolu s diskuzí mi poskytly výborné zrcadlo. A podnět k dalšímu rozvíjení tolerance a empatie.

14 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 21:12 | Reagovat

[13]: děkuji za Vaše komentáře, budu mít také o čem přemýšlet... a myslím si, že by si toto téma v budoucnu zasloužilo další článek.

15 Žaneta Žaneta | E-mail | 7. dubna 2014 v 21:25 | Reagovat

[14]: Osvěty není nikdy dost. :-)
Krásný večer!

16 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 21:40 | Reagovat

[15]: také, mějte se hezky :-)

17 Iris Iris | Web | 7. dubna 2014 v 22:18 | Reagovat

Zajímavý článek, díky za něj.

18 Kateřina Kateřina | Web | 7. dubna 2014 v 22:41 | Reagovat

[17]: děkuji :-)

19 Dagmar Dagmar | E-mail | 8. dubna 2014 v 8:56 | Reagovat

[7]:: Rozhodně jsem nemyslela, že by to platilo jednoznačně a že masožravci nejsou soucitní a vegani vždycky ano. Možná jen masožravci víc chtějí přehlížet nepříjemnou pravdu. Popisovala jsem jen svou zkušenost a pocit. Ale je pravda, že duchovní očista u mně probíhá nejen veganstvím, ale ještě v součinnosti s řadou dalších věcí, které tvoří mou životní cestu. Rozhodně nikoho nesoudím a nikomu do života nemluvím, každý má právo na svá rozhodnutí.

20 petr petr | 9. dubna 2014 v 21:58 | Reagovat

např. soucitný eskymák se rovná eskymák mrtvý.Vytamíny převážně získavají z ryb. :-D

21 Enitas Enitas | Web | 3. května 2014 v 21:41 | Reagovat

Zajímavé rozhovory. Myslím, že Garyho přednáška dokáže v pozitivním slova smyslu ovlivnit hodně lidí. I u mě vedla k prvnímu zamyšlení se nad tím, co jím. Pak jsem se díky tomu stala vegetariánkou a později i vegankou. Tu přednášku by si měl pustit každý, kdo chce informace "z druhé strany" a nějakou možnost svobodné volby :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama